PENOPEDIA FOP
Idea: Penopedia FOP to encyklopedia piór wiecznych powstała przy Forum o Piórach.
Jej celem jest zgromadzenie piór wiecznych w jednym miejscu, w sposób formalny i usystematyzowany. Historia i zasoby FOP dały pewność, iż w Polsce jest wiele ciekawych i znaczących piór. Wielu użytkowników nieraz pokazuje swoje kolekcje, nowe nabytki. Penopedia pozwoli łatwo przeglądać pióra wraz z danymi na temat każdego z przedmiotów, a w miarę upływu czasu i gromadzenia wpisów stanie się rzetelnym kompendium wiedzy na temat historii piór wiecznych oraz procesu udoskonalania akcesoriów piśmienniczych większości producentów.
Pragniemy, aby Penopedia stała się liczącą encyklopedią piór wiecznych, która jako źródło wiedzy pomoże nowym użytkownikom FOP i innym zainteresowanym zapoznać się z ogromem przedmiotowej tematyki.
Nikt z użytkowników nie posiadł wiedzy totalnej w zakresie piór, jednakże zgromadzenie wiedzy poszczególnych użytkowników zostanie sfinalizowane jako potężne kompendium informacji.
Penopedia będzie opracowaniem wykonanym przez użytkowników i dla użytkowników Forum o Piórach.
Zasoby PFOP umożliwią swobodne oznakowanie piór, przedstawienie i porównanie wielkości, kolorów i kształtów poszczególnych egzemplarzy. Zebrane informacje będzie można wykorzystywać dowolnie, za wyjątkiem umieszczonych fotografii.
Zasady: Zapis w Encyklopedii nie jest recenzją. Każda z podanych informacji będzie pozbawiona subiektywnych odczuć oraz ocen.
Opis pióra sporządzamy wyłącznie stosując poniższą metryczkę pióra:
Producent: Model: Datowanie pióra: Rok/lata produkcji: Kraj: Kolor: Kolor (nazwa producenta): Materiał: System napełniania:
Stalówka:
Spływak: Skuwka: Klips: Imprinty na piórze: Inne, ważne:
Wymiary (w milimetrach): - zamknięte: - otwarte ze stalówką: - długość skuwki: - średnica w najszerszym miejscu skuwki: - średnica w najszerszym miejscu pióra:
Do wpisu dołączamy 4 – 7 fotografii pióra w następujących przedstawieniach: - zamknięte z widocznym klipsem (jeśli posiada), - otwarte (bez skuwki), - góra stalówki, - spływak, - inny istotny element charakteryzujący dany model.
Zdjęcia należy wykonać na białym tle, bez jakichkolwiek zbędnych ozdobników. Może to być np. kartka papieru, biała tkanina.
Fotografie mogą być wykonane wyłącznie przez użytkownika Forum o Piórach lub osobę przez niego poproszoną o pomoc oraz przedstawiać przedmiot własny, którego jesteśmy (byliśmy) właścicielami lub przedmiot, którego właściciel wyraził zgodę publikacji na PFOP.
Jeśli jakikolwiek element metryczki jest nam nieznany i nie potrafimy znaleźć żądanej informacji, wstawiamy w to miejsce znak "?"
Gotowy opis umieszczamy wraz ze zdjęciami w dziale "Poczekalnia". W dziale tym dopuszczalna i wskazana jest wyłącznie merytoryczna dyskusja na temat ewentualnych zmian w opisie pióra. Wszelkie OT będą bezdyskusyjnie wycinane.
Opis danego pióra kopiuje moderator PFOP do odpowiedniego działu encyklopedycznego. Ewentualne zmiany i korekty w działach encyklopedii nanosi wyłącznie moderator PFOP.
Nowe działy producentów będą tworzone w miarę potrzeb, w zależności od pojawiania się nowych firm.
Dla najaktywniejszych współtworzących Encyklopedię Piórową FOP, administracja przewidziała upominki w postaci piór czy atramentów, przyznawane co kwartał.
Umieszczenie przedmiotu w dziale poczekalnia jest równoznaczne ze zgodą na dołączenie informacji dot. autorstwa fotografii, np. photo by: stickyfinger
Jeśli ktoś z forumowiczów nie życzy sobie ujawnienia faktu, iż jest właścicielem danego pióra, a chce dany egzemplarz zaprezentować, prosimy o przesłanie metryczki wraz ze zdjęciami na adres: penopediafop@forumopiorach.net Fotografie będą wtedy opatrzone informacją: photo by: anonim
Zapraszamy do współtworzenia Penopedii FOP - skarbnicy wiedzy o piórach wiecznych.
_________________ Kolor różowy to nie zbrodnia.
|