Zasady ogólne:Należy pamiętać o tym, iż fotografie jak i filmy, które spełniają cechy utworu (są indywidualne, twórcze, oryginalne) stanowią wytwór chroniony prawem autorskim i nie wolno ich rozpowszechniać, czyli udostępniać publicznie, np. w internecie bez zgody ich autora. Zdjęcia podlegają takim samym regulacjom prawnym jak inne utwory posiadające cechę osobistej twórczości (inwencji, samodzielności, oryginalności opracowania). Wykorzystując je bez zgody ich autora, naruszamy jego prawa majątkowe oraz osobiste.
W jakich sytuacjach można zamieszczać w internecie cudze zdjęcia bez zgody ich autora?
1. w ramach tzw. dozwolonego użytku, czyli wtedy, gdy używa się fotografii jako informacji, sprawozdania z aktualnych wydarzeń (pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy, producenta lub wydawcy oraz źródła)
2. w ramach tzw. przedruku, czyli ponownego umieszczenia fotografii ukazanych wcześniej na ogólnie dostępnych ulicach, drogach, placach, ogrodach
3. w celu poinformowania o wydarzeniu kulturalnym, np. o wystawie (odtworzenie materiału z miejsca wystawy – jako zdjęcie ukazujące ogólny rzut paru prac danego autora)
4. podczas przygotowywania internetowej publikacji na jakiś temat na zasadach cytatu - i to jest przypadek najczęściej używany na FOP.
Zasady cytatu: Utwór, w którym przytaczamy cytat, musi stanowić samoistną całość, sam w sobie powinien być traktowany jako przedmiot ochrony prawa autorskiego czyli musi być opatrzony tekstem, do którego zdjęcie się odnosi, samo zamieszczenie zdjęcia z podpisem np:
Co sądzicie o takim piórze? i tu zdjęcia, może być niewystarczające.
Sam cytat musi pełnić funkcję jedynie posiłkową, uzupełniającą utwór podstawowy, występując jako przedmiot analizy, polemiki czy recenzji.
Istotne jest także, by cytat pojawił się w określonym celu. Przytaczanie innych utworów bez większego związku z treścią naszego dzieła lub bez przynajmniej elementarnego omówienia trudno poczytywać za realizację prawa wynikającego z art. 29. pr. aut.
Przedmiotem cytatu mogą być fragmenty innych utworów, jak również niewielkie utwory (wiersze, fraszki, anegdoty, itd.) w całości.
Cytat musi być w sposób wyraźny oznaczony i odróżniony od utworu, w którym się pojawia. Tak, by potencjalny odbiorca nie miał wątpliwości co do tego, który fragment jest autorstwa cytującego, a który stanowi treść cytatu.
Koniecznym elementem prawa cytatu (zgodnie z art. 34 Pr. Aut.) jest wskazanie imienia i nazwiska lub też – w przypadku ich braku – również innych danych identyfikujących (np. pseudonimu) twórcy dzieła pierwotnego oraz źródła przywoływanej publikacji. Istotne jest, by autora cytatu oznaczać możliwie precyzyjnie i bezpośrednio w okolicy przywoływanej wypowiedzi
Proszę to traktować poważnie, gdyż obecnie pewne kancelarie prawne specjalizują się w wyszukiwaniu zdjęć kopiowanych i nie opisywanych należycie, czyli gdy nie podaje się autora zdjęcia i miejsca, skąd się je pobrało.
Rada FOP uczula wszystkich użytkowników FOP i zwraca uwagę na przestrzeganie tego prawa.
Jak wstawiać zdjęcia.Podane na przykładzie serwisu
http://www.fotosik.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Najlepiej jest zalogować się w serwisie. Dostajemy wtedy gwarancję że jako nie zalogowani (anonimowo dodający pliki), nie stracimy ich po upływie 12 miesięcy.
Jeśli już jesteśmy zalogowani, dodajemy zdęcie na serwer serwisu.
Teraz czas na dodanie fotki na forum.
Proponuję dodawanie zdjęż nie większych niż 500 pixeli. W serwisie jest to: "Zdjęcie 500px na forum:". Po prostu przeklejamy podany kod w całości do wiadomości.
Tak oto prezentuje się taki kod:
Kod:
[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images8.fotosik.pl/325/3f2c0115abd9b644med.jpg[/img][/url]
Jeśli chcemy dać zdjęcie w miniaturze, by po kliknięciu otwierało się w pełnym rozmiarze, wybieramy "Miniaturka na forum (zdjęcie otworzy się w pełnym rozmiarze): Nowe!"
I przeklejamy kod:
Kod:
[url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3f2c0115abd9b644][img]http://images8.fotosik.pl/325/3f2c0115abd9b644m.jpg[/img][/url]
Można tego użyć jako dodatkowe zdjęcie w przypadku pisanej ręcznie recenzji.
Jeśli jednak chcemy pokazać fotkę taką jaka jest, czy wstawić odnośnik do zdjęcia gdzieś już opublikowanego w sieci, klikamy na zdjęciu prawym przyciskiem mychy, wybieramy "Właściwości". Wyświetli się metryczka pliku. Z niej kopiujemy "Adres (URL)". Przykładowy wygląda tak:
Kod:
http://images8.fotosik.pl/310/e21181ef258c09e6m.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Następnie wklejamy link do wiadomości, zaznaczamy go i klikamy w przycisk Img na pasku zadań nowej wiadomości. Nasz link zostanie obramowany znacznikami img.
I gotowe !
Inne serwery do przechowywania zdjec to
http://www.photobucket.com" onclick="window.open(this.href);return false;,
http://www.imageshack.us" onclick="window.open(this.href);return false; albo
http://www.flckr.com" onclick="window.open(this.href);return false;