Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 23 grudnia 2017, 21:18 
Firma

Na wstępie z uwagi na to, że dział Kawuski stał się niejako działem ogólnie dotyczącym polskich piór wiecznych to pozwolę sobie poruszyć ten temat tutaj.

Ponoć firma powstała w 1934 roku w Częstochowie przy ulicy Mielczarskiego, a właścicielami byli M. Szaja i A. Wrocławski. Więcej informacji nie znalazłem...

Stalówek nie produkowali- stalowe produkował dla nich Wasilewski, a złocone niemiecki Krupp (choć taki podział wynika z moich obserwacji to mogło być inaczej).
Choć tylko jedna z dwóch stalówek brandowana jest jako Krupp to druga (Warranted) jest identyczna w 100%. Zakładam, że wersja sprzedawana jako Warranted była wersją eksportową.
Na wszystkie pytania dotyczące wyglądu/wykonania piór chętnie odpowiem.
Tych, którzy mają jakąś wiedzę na ten temat gorąco zapraszam do podzielenia się nią.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: sobota, 23 grudnia 2017, 23:33 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Pióra ciekawe ze względów historyczno-patriotycznych. No i ponieważ polskie, więc ich niewiele na rynku, bo się przez nie przetoczył walec historii w tym "europejskim teatrze wojennym" ...
Koncepcja może być (napełniane na gumkę o ile pamiętam), gama kolorystyczna ciekawa, niestety jakość materiałów i wykonania pozostawia wiele do życzenia, a niewiele daje powodów do dumy...
Ale podziękowania za ciekawe informacje na temat stalówek no i za przyczynek ; gratulacje za zgromadzenie takiej kolekcji. Jest ciekawa i pewnie unikatowa ..
Ja ze względów sentymentalnych mam jedno pióro Kawuska wśród całej plejady Pelikanów i Montblanców, ale to pewnie u mnie (słabo) ukryta opcja niemiecka :mrgreen:
Na Allegro jest taki Sprzedający, który od czasu do czasu wystawia Omegi... Mówił mi, że jakiś jego wuj miał przed wojną sklep papierniczy w Kaliszu czy Sieradzu i trochę mu towaru zostało w magazynach...
A generalnie to pozdrowienia z przedwigilijnego Krakowa, gdzie srogi szaleje smog wawelski

PostNapisane: niedziela, 24 grudnia 2017, 00:11 
Firma

MarcinEck napisał(a):
Koncepcja może być (napełniane na gumkę o ile pamiętam), gama kolorystyczna ciekawa, niestety jakość materiałów i wykonania pozostawia wiele do życzenia, a niewiele daje powodów do dumy...

Pióra to button-fillery (co ciekawe przycisk jest metalowy- akurat na tym nie oszczędzali ;) ). No i tutaj faktycznie jakość wykonania... :( Dwa z nich (limonka i chaber) wyglądają na odlewane i jest to odlew niskiej jakości- niedoróbki, nadlewki lub też braki wypełnienia. Dodatkowo mimo tego, że to wszystko NOS to częściowo odkształciły się pod wpływem czasu (mam nadzieję, że to ząb czasu a nie totalna niechlujność w fabryce). Przy srebrnej jodełce nie jest źle, bo jest toczona natomiast materiał się odbarwił. I tu z jedne strony człowiek się cieszy, że ma polskie pióra, a z drugiej strony ubolewa nad tym jakie są. I choć 203-ka jest nawet całkiem, całkiem to nie umywa się do innych, zagranicznych piór w mojej małej kolekcji.
Dziękuję bardzo za pozdrowienia i życzę wesołych, spokojnych Świąt!

PostNapisane: niedziela, 24 grudnia 2017, 11:06 

Temat Omegi już "przechodził w rozpracowaniu", tutaj trochę informacji:
https://efs.slaskie.pl/zalaczniki/2017/ ... 238244.pdf

PostNapisane: niedziela, 24 grudnia 2017, 14:34 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Dziękuję Kawuska, wiele fajnych informacji... sam miałem w domu radio po Babci z "zielonym oczkiem", nazwy nie pamiętam niestety kiedyś brat je rozpracował... wiele godzin przy nim spędziłem... w szkolnej świetlicy stało trochę podobne, oba miały adaptery :) rozbawiła mnie informacja o motocyklu... mój świętej pamięci przyjaciel nazywał się... Moj :) posłałem linka jego bratu, mieszka teraz w Irlandii...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]