Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 4 grudnia 2010, 03:55 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Parker Vacumatic był bardzo nowatorskim piórem jak na czasy, w których wprowadzono je na rynek. System napełniania stworzony przez profesora Dahlberga jest niezawodny i bardzo zaawansowany technicznie a celluloid który używany był do produkcji tych piór powstał na specjalne zamówienie Parkera i opracował go koncern DuPont, który produkował także Pyralin dla Wahla oraz Radite dla Sheaffera.

Pióra Vacumatic produkowano w wielu kolorach i konfiguracjach i niektóre pozniejsze Vaki zamiast podwójnych czy potrójnych cienkich ringów na skuwce miały jedną grubszą obrączkę - albo "Arrow Band", albo - tak jak piorko na zdjeciach - nieco mniej spotykaną "Jeweller's Band".

System Vacumatic jest nieco skomplikowany w naprawie, ale jesli zna się zasade jego działania, to dosyć szybko mozna sie uporać z wymianą diafragmy. Remontując tego Vac'a (piórko przygotowuję na świąteczny prezent :-) ) pstryknąłem kilka zdjęć "na warsztacie" i zaraz "po operacji" ;-)

To piórko powstało w pierwszym kwartale 1940 roku (data 0 z trzema kropkami) i jest to rozmiar Standard, wersja Double Jewel czyli z "kamykiem" na czubku skuwki i koncu korpusu. Kolor to Silver Pearl a metalowe wykonczenia sa w chromowane - srebrny kolor o wiele bardziej pasuje do tego koloru. Korpus pióra jest czesciowo przezroczysty dzięki czemu mozna "podejrzeć" ile jeszcze zostało atramentu.

inky

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natürlich.

PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2010, 18:39 

Do czego służy to narzędzie na fot. 3 ? I czy czerwone paseczki to efekt przebarwienia czy światło?

pozdrowienia, hako

PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2010, 18:52 
Rada Jedi

hako napisał(a):
Do czego służy to narzędzie na fot. 3 ? I czy czerwone paseczki to efekt przebarwienia czy światło?

pozdrowienia, hako

Hako,

To narzedzie to klucz do rozkrecania Vacumatików a czerwone paseczki to zarówno efekt swiatla jak i lekkiego przyciemnienia przezroczystych pasków korpusu (nabral on koloru bursztynu, oryginalnie celluloid w Vakach mial kolor miodowy), który mimo to nadal jest przezroczysty, umozliwia podglad poziomu atramentu i przepuszcza swiatlo :-)

Pozdrawiam cieplo

i.

Natürlich.

PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2010, 21:48 

Inky, a czy wiesz może skąd Parker brał ten prążkowany celuloid? Albo czy było jedno źródło dla Europy i USA?
h.

PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2010, 22:28 

Tytuł użytkownika:: just Napalm Death
Sorry, że Wam się wtrącę w dyskusje, ale piękne to pióro ... i już mnie nie ma :)

PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 00:57 
Rada Jedi

hako napisał(a):
Inky, a czy wiesz może skąd Parker brał ten prążkowany celuloid? Albo czy było jedno źródło dla Europy i USA?
h.

Hako,

Z tego co wiem to w U.S.A. celluloid dla Parkera produkowal koncern DuPont (czyli ta sama firma ktora zaopatrywala m.in Wahl-Eversharpa) natomiast na rynek w Wielkiej Brytanii Vac zazwyczaj importowano z U.S.A. albo (w zwiazku z prawem dot. importu oraz cla) montowano z komponentow wyprodukowanych z U.S.A. w fabryce w Toronto. A wszelkie mniej standardowe wersje (nie mam tu na mysli akurat Vac'a) prawdopodobnie powstaly w Newhaven z celluloidu wyprodukowanego lokalnie, czyli na wyspach ;-)

inky

Natürlich.

PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 10:50 

Dzięki. Spytałam, bo mam MB gdzie korpus jest częściowo prążkowany i zastanawiałam się skąd Niemcy brali te prążki. Ale pewnie też od DuPonta. A może "montblankowcy" wiedzą więcej?
A srebrno-srebrny Vac z tą szeroką obrączką mnie też zachwycił. I może to będzie mój pierwszy ?
hako

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]