Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
  Offline
 Tytuł: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2011, 16:53 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
W związku z okresem wakacyjnym znalazłem trochę czasu, żeby przybliżyć innym model 51.
W niniejszym opracowaniu wykorzystałem informacje głównie z książki Davida i Marka Shepherdów „Parker 51” Surrenden Pens Limited 2004, oraz ze zbiorów internetowych.

HISTORIA
Podobno najbardziej znanym piórem Parkera jest model 51. W wielu książkach znajduje się informacja, że projektantem tego modelu był Laszlo Moholy-Nagy, ale nie jest to prawda. Pomysłodawcą i projektantem pióra był Kenneth Parker. Pióro to miało spełnić jego marzenia o piórze doskonałym. To on zgromadził zespół pracujący nad nowym modelem. Marlin Baker – wcześniej pracujący dla MIT – pomagał Parkerowi poskładać jego pomysły w całość. Baker miał udział w ośmiu patentach związanych z tym modelem, m.in. ze skuwką, korpusem, sekcją zawierającą nowy kolektor oraz cylindryczną stalówką. Kolektor wykonany z lucitu wprawdzie wcześniej opatentował Russell Wing, ale Parker wykupił ten patent a Baker wykonał znaczne zmiany usprawniające kolektor. Milton Robert Pickus zajmował się problemem irydu, który w owym czasie (lata 1939-41) sprowadzano z Rosji, ale ta będąc u progu wojny zamknęła się na międzynarodowy handel. Pickus opracował więc nowe materiały, mające zastąpić iryd. Pierwszym było osmiridium, kombinacja irydu, osmu i platyny, które było używane w stalówkach modelu 51 w latach 1941-44. Kolejnym materiałem było platynium, stop rutenu i platyny, który używano w piórach wyprodukowanych po 1944 roku.

W 1939 roku większość elementów dla pióra było już gotowych. Zgłoszono patent, pod którym jako autorzy podpisani byli Kenneth Parker i Martin Baker. Ten patent nie zawierał jeszcze klipsa. Później wybrano dla pióra klips z Vacumatica zawierający słynny diament świadczący o dożywotniej gwarancji.

Obrazek

Projekt był rewolucyjny. Nie przypominał żadnego wcześniejszego pióra. Reklamowano je jako pióro z innej planety. Na pierwszy rzut oka widać było, że stalówka jest prawie w całości ukryta, wystaje tylko jej czubek. Miało to chronić stalówkę i zapobiegać parowaniu atramentu. Pióro zaczynało pisać jak tylko przytknęło się je do papieru. Rewolucyjny kolektor pozwalał na lepszy transport atramentu i zapobiegał cieknięciu pióra. Ten model pierwszy nie przeciekał w samolocie a testy wykazały, że przy tak nowocześnie zaprojektowanym kolektorze, piórem tym można napisać najwięcej przy jednym napełnieniu atramentem – 4560 słów, to o 1000 słów więcej niż modelem "Senior Vacumatic" z o wiele większym zbiornikiem na atrament. Pióro powstawało w efekcie 238 procesów produkcyjnych, z których 42 wykonywano ręcznie. Napełniano je systemem wziętym z pióra Vacumatic.

Kenneth Parker zastanawiał się jak je nazwać. Przez okna swojego biura widział tabliczkę U.S.51, która oznaczała drogę krajową. Kilka dni później siedział w nowojorskiej restauracji i zauważył jej adres w menu: 51 West 51 Street. Zdał sobie wtedy sprawę, że 1939 rok, to 51 rok istnienia fabryki Parkera. Pióro nie mogło więc mieć innej nazwy. Pojawiają się także sądy, że pióro, które na rynek trafiło w 1941 roku, nazwano tak dlatego, że o 10 lat wyprzedzało inne konstrukcje piór.

Testowe modele 51 wyprodukowano w Wenezueli i Kolumbii, gdzie tropikalne warunki wydały się firmie wymarzone do sprawdzania pióra w ekstremalnym otoczeniu. Pióra te różniły się od późniejszych modeli tylko brakiem niebieskiego diamentu na klipsie. Testową sprzedaż w USA prowadzono w roku 1940 w Chicago, Filadelfii i Champagne w stanie Illinois. Rezultaty były bardzo zachęcające; w Chicago sprzedaż wzrosła o 80%. 250 000 dolarów, które włożono w rozwój tego pióra, zdawało się być dobrze zainwestowane. Premierę pióra określono na styczeń 1941 roku a ceny ustalono między 12.50$ a 80$ za najdroższy model. W tym czasie pracownik w fabryce Parkera zarabiał 30$ tygodniowo. Główny rywal Parkera, czyli model Eversharp Skyline kosztował wtedy 5$.

Ciąg dalszy nastąpi.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2011, 21:49 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
MODELE:

PIERWSZOROCZNIAK

W roku 1941 w sprzedaży znalazły się modele określane przez kolekcjonerów jako „pierwszoroczniaki”. Od późniejszych modeli różnił je imprint, który znajdował się przy dolnym diamencie (jewel) pióra: PARKER „51” MADE IN USA1. Jedynka na końcu oznacza właśnie pierwszy rok produkcji. Niewielka część produkcji zawiera ten sam napis umieszczony na dole skuwki. Pochodzą one z końca roku 1941 i zwiastują późniejsze lokowanie imprintu. Oba diamenty, na górze i na dole pióra, w pierwszoroczniaku produkowane były głównie z aluminium. Zdarzają się jednak pióra, w których aluminium na diamenty zastąpiono plastikiem w kolorze szarym, lub miodowym.

W pierwszoroczniakach w zasadzie stosowano system napełniania określany mianem „Speedline filler” wykonany z aluminium i stalową sprężynką, były także modele z plastikowym systemem, który rozpowszechnił się z przystąpieniem USA do wojny, kiedy to metal był bardziej potrzebny do innych celów, niż produkcja piór. Plastikowy element bywał bezbarwny, czarny lub żółty.

Obrazek

Skuwki z pierwszego roku produkcji zawierają powtórzony imprint z dołu pióra, co później się już nie pojawiało. Na wszystkich skuwkach pierwszoroczniaków był niebieski diament. Skuwka tych modeli zawierała klips ze strzałkę z nazwą firmy, tuż pod niebieskim diamentem. Po roku 1947 zniknął napis na klipsie.
W pierwszym roku sprzedano 6 236 piór modelu 51.

VACUMATIC

Zdjęcie - zapożyczone z książki "Pen Repair, Second Edition" J.Marshall, L. Oldfield - przedstawia anatomię modelu Vacumatic.

Obrazek

Właściwa produkcja piór od roku 1942 musiała ulec lekkiej zmianie, gdyż wojna wymagała ograniczenia w stosowaniu pewnych materiałów, zwłaszcza metali. Zrezygnowano więc z dwóch diamentów, stosując je tylko przy bardzo drogich modelach, z tak zwanej górnej półki.
Do produkcji skierowano pióra w siedmiu kolorach:

Najczęściej spotykane:
India Black
Cordovan Brown
Cedar Blue
Dove Gray
Rzadziej spotykane:
Buckskin Beige (Tan)
Nassau Green
Yellowstone (Mustard)

Obrazek

Kolory Yellowstone i Dove Gray ulegały jednak dekoloryzacji i z czasem mogą wyglądać inaczej.

Poza fabryką w USA model 51 był produkowany w Kanadzie i Anglii.
Ze względu na przepisy handlowe nie można było sprzedawać pióra bezpośrednio do Anglii, więc Parker otworzył fabrykę w Kanadzie, gdzie właściwie w większości składano pióra z części dostarczonych z macierzystej fabryki w USA. Później fabryka zaczęła całkowicie własną produkcję piór.
Na kanadyjskich piórach znajdowały się dwa rodzaje imprintów:

PARKER „51”
MADE IN CANADA
7

Cyfra w ostatniej linijce była kodem oznaczającym rok produkcji – w tym wypadku 1947.

lub

PARKER „51”
MADE IN USA T7

Literka „T" oznacza produkcję w fabryce w Toronto, a „7” rok produkcji 1947.

Angielska produkcja rozpoczęła się w Newhaven w 1947 roku i wytwarzano modele w czterech podstawowych kolorach (India Black, Cordovan Brown, Cedar Blue, Dove Gray). Wszystkie pióra miały tylko jeden diament na skuwce i nie miały niebieskiego diamentu oznaczającego wieczną gwarancję. Pióra miały imprint - tuż pod pierścieniem - w czerech liniach:

PARKER „51”
REG-T-M-640244
MADE IN ENGLAND
7

CDN


Ostatnio edytowano sobota, 13 sierpnia 2011, 13:45 przez And, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 09:10 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
RED BAND

To dość niezwykły model, który produkowano tylko między czerwcem 1946 roku a grudniem 1947. Zawierał zupełnie nowy system napełniania. Firma poszukiwała nowego rozwiązania mającego zastąpić system vacumatic i to była jedna z propozycji. Parker reklamował to pióro jako nowe osiągnięcie w systemach napełniania, by wkrótce się z tego wycofać.
Przez wiele lat był to legendarny model, o którym niewiele wiedziano i praktycznie był niedostępny na rynku, przez co osiągał duże ceny wśród kolekcjonerów. W roku 2001 na tak zwanej wyprzedaży garażowej, niedaleko San Francisco, Roger Cromwell znalazł dużą kolekcję piór należącą do Merle Hasketta, pracownika z działu rozwoju fabryki Pakera. Kolekcja ta zawierała wiele piór w doskonałym stanie, w tym demonstratory i części zamienne. Okazało się, że są to właśnie owe tajemnicze pióra określane terminem Red Band.
Red Band produkowany był w klasycznych kolorach: India Black, Cordovan Brown, Cedar Blue i Dove Gray. Sercem systemu był guzikowy system napełniania, który poruszał mechanizm naciskowy. Zbiornikiem na atrament był wyjątkowo gruby element wykonany z poliuretanu.

Obrazek

Jednak ten prosty projekt stał się główną przyczyną porażki modelu Red Band. Kolektor, obudowa i system łączący ze zbiornikiem stanowiły praktycznie konstrukcyjną jedność. To oznaczało, że w przypadku jakiegokolwiek problemu wymienić trzeba było całość. To pociągało za sobą zbyt duże koszty i fabryka wycofała ten model z rynku.


Ostatnio edytowano niedziela, 7 sierpnia 2011, 16:10 przez And, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 10:30 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 10 listopada 2010, 16:44
Posty: 1611
Lokalizacja: Grajewo
Tytuł użytkownika:: Kamil
Taką 51 z pierwszego roku chciałbym posiadać. Bardzo podoba mi się zakończenie korpusu. (nie wiem jak to się może fachowo nazywać).

_________________
"Gdy dobry czuje zawiść, przede wszystkim czuje wstyd
Że zdolny jest do takich małych uczuć, gorzej, gdy
Rodzi się w nim nienawiść do siebie,
a potem wylewa w agresji, nagle człowiek w lustrze to nie ty" Bisz


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 11:25 
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 8 grudnia 2010, 01:36
Posty: 676
Jewel, więc w przypadku tego modelu double jewel. Spotkałem się z dwoma tłumaczeniami: kamień i diament. Może And uzupełni i ew. sprostuje tę informację.

_________________
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 11:29 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 10 listopada 2010, 16:44
Posty: 1611
Lokalizacja: Grajewo
Tytuł użytkownika:: Kamil
Ja myślę, że to jest farba.

_________________
"Gdy dobry czuje zawiść, przede wszystkim czuje wstyd
Że zdolny jest do takich małych uczuć, gorzej, gdy
Rodzi się w nim nienawiść do siebie,
a potem wylewa w agresji, nagle człowiek w lustrze to nie ty" Bisz


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 11:34 
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 8 grudnia 2010, 01:36
Posty: 676
pbkgwo napisał(a):
Ja myślę, że to jest farba.


Ale o czym teraz mówimy? :)

_________________
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 12:21 
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 15:04
Posty: 2282
Kiedyś już chyba była o tym rozmowa... Bo pióro można "mieć", a nie "posiadać", nie? :)


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 12:37 
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 8 grudnia 2010, 01:36
Posty: 676
Venilia napisał(a):
Kiedyś już chyba była o tym rozmowa... Bo pióro można "mieć", a nie "posiadać", nie? :)


Wszystko zależy od podejścia do ruchomości jaką jest pióro. Ale to już OT :)

_________________
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 12:49 
Użytkownik

Dołączył(a): piątek, 10 grudnia 2010, 01:45
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa - z urodzenia i przekonania
Jewel to plastikowa śrubka o stożkowym łbie umieszczona na końcu korpusu i szczycie skuwki. Jewel tłumaczy się jako klejnot lub kamień. Była to ozdoba często stosowana przez Parkera (i nie tylko) - na przykład w Vacumatic'ach, Duofoldach pasiastych, czy Duofoldach angielskich .
Ozdobny pierścień pomiędzy łbem śruby i korpusem nazywany jest tassie.

Diament (Niebieski Diament - Blue Diamond) to określenie zarezerwowane dla tego niebieskiego rombu na klipsie. Oznaczał on dożywotnią gwarancję (podobnie jak biały punkt Sheaffera, był zresztą reakcją na gwarancję Sheaffera). Został wprowadzony w 1939 roku do oznaczenia piór Vacumatic, których cena była wyższa niż 8,75 $. Potem był również stosowany do innych piór z "wyższej półki" (P51, najdroższe model pasiastych Duofoldów - Senior (model "męski") i Ingenue (model "damski")).
Diament to emalia wewnątrz wypukłego obrysu rombu.
Co ciekawe, pierwotnie Parker planował użycie symbolu gwiazdy, ale romb można było umieścić niżej na klipsie (gwiazda była na załamaniu klipsa), przez co był bardziej widoczny, a poza tym był łatwiejszy i tańszy w produkcji. W rezultacie, wyprodukowany zapas klipsów z gwiazdą został użyty do produkcji w 1939 r. ekonomicznych Vacumatic'ów Junior (w wersji Shadow-Wave, czyli takie nieregularne paski wzdłuż pióra - wyglądają jakby były maźnięte grubym pędzlem) i oznaczał jedynie gwarancję mechanicznej doskonałości tych piór (a nie gwarancję dożywotnią). Wśród zbiorów można spotkać rzadkie egzemplarze "klasycznych" (czyli paskowanych poprzecznie) Vacumatic'ów z klipsem ozdobionym gwiazdą i są to pióra wyprodukowane na początku 1939.
P51 jako następca Vacumatic'a, upozycjonowany na "najwyższej półce", "odziedziczył" po nim nie tylko system napełniania, ale również klips z "diamentem".


Ostatnio edytowano niedziela, 7 sierpnia 2011, 13:07 przez adamon, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 13:02 
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 8 grudnia 2010, 01:36
Posty: 676
Wielkie dzięki adamonie. Przyznaję, że do tej pory myślałem, że tassie jest składową kamienia :oops: Już kilka razy, nie tylko w informacjach przedstawionych przez Anda spotkałem się z tłumaczeniem (nie wprost) jewel jako diament (nie myląc oczywiście z Blue Diamond), niestety nie jestem w stanie wskazać źródła.

_________________
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 13:12 
Użytkownik

Dołączył(a): piątek, 10 grudnia 2010, 01:45
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa - z urodzenia i przekonania
Dosłowne tłumaczenie jewel to: klejnot, kamień szlachetny.
Od jewel pochodzi: jewel(l)ery - biżuteria i jewel(l)er - jubiler.
A także: family jewels - czyli klejnoty, które każdy facet nosi zawsze ze sobą. ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 13:25 
Użytkownik

Dołączył(a): piątek, 10 grudnia 2010, 01:45
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa - z urodzenia i przekonania
Tassie znajduje się na zaślepce korpusu i oddziela jewel od korpusu. Jest to osobny element. Na skuwce tassie nie ma, bo jego rolę pełni pierścień klipsa. A jewel może być zarówno na zaślepce, jak i na skuwce.
Wiele piór nowszej generacji (Vacumatic'i 3 generacji, Duofoldy AF, aerometryczne P51 i angielskie Duofoldy) miały tylko 1 jewel na skuwce, bo albo zaślepka była go pozbawiona, albo zaślepki w ogóle nie było (pióra aerometric).
Tak więc jewel jest, a tassie może nie być. Zresztą kształt tassie był na ogół powtórzeniem pierścienia klipsa.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 14:15 
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 15:04
Posty: 2282
drhaust napisał(a):
Wszystko zależy (...)

I tu sie własnie nie zgadzam ;)

Cytuj:
Ale to już OT :)

Ale to zasadnicza sprawa :)


Wracając... też nie wiedziałam, co to jest ten jewel. Myslałam, ze to oznaczenie blue diamonda... :)
(jesli to kogoś interesuje ;))
(jednak ze względów formalnych chciałam napisać coś na temat)
(w końcu nie można domagać sie przestrzegania zasad, łamaniem ich ;))
(a że nie mam wiedzy, to choć wrzuciłam swoja opinię, bo co tam)


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 15:02 
Użytkownik

Dołączył(a): piątek, 10 grudnia 2010, 01:45
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa - z urodzenia i przekonania
And napisał(a):
Zdjęcie - zapożyczone z książki "Pen Repair, Second Edition" J.Marshall, L. Oldfield - przedstawia anatomię modelu Vacumatic.

ObrazekJak popatrzycie na to zdjęcie, to po lewej stronie klipsa zobaczycie dwie śrubki: najpierw plastikową ze stożkowym łbem, a potem metalową. Ta metalowa służyła do przykręcenia klipsa do skuwki, a ta plastikowa była ozdobą wkręcaną w metalową śrubę mocującą klips. I ta plastikowa to właśnie jewel. Jewel zapewne dlatego, że pełnił funkcję wyłącznie ozdobną, a ponadto stożkowy kształt nieco przypominał szlifowany kamień szlachetny. Stąd zapewne niektórzy tłumacze, drogą skojarzenia używają nazwy "diament", choć, jeżeli poszlibyśmy tą drogą, to raczej pasowałby "brylant". Ja jednak wolę pozostać przy ogólnej nazwie "klejnot", jako tłumaczeniu najbliższemu oryginału.
Na zdjęciu mamy P51 z drugiej generacji, z plastikowym popychaczem i zaślepką bez jewel'a.
Nie zawsze jewel był wkręcany w metalową śrubę. W wypadku pióra na zdjęciu było to konieczne, bo chodziło o bezpieczne mocowanie klipsa (w końcu pióro miało dożywotnią gwarancję!). W przypadku zaślepki korpusu taka komplikacja nie była potrzebna, ponieważ zarówno klejnot (jewel), jak i ozdobny pierścień (tassie) nie były poddawane obciążeniom, więc plastikową śrubkę wkręcało się bezpośrednio w zaślepkę.
W innych modelach piór również klips bywał mocowany bezpośrednio plastikową śrubką, czyli jewel'em.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 15:47 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
Dziękuję Adamonowi za uzupełnienia do opisu.
W kwiestii nazwnictwa nie ma co dodawać. Myślę nalepiej posługiwać się angielską terminologią.
Oto dwa dodatkowe zdjęcia w tym temacie.
Jewel z przyległościami w moim 51, trochę sfatygowanym, ale za to dobrze widać wszystkie elementy składowe:

Obrazek

oraz zbliżenie na blue diamond, choć z Vacumatica, to jednak taki sam:

Obrazek

W Vacumatiku nie było Diamonda, więc go uzupełniłem lakierem do paznokci. Takie małe oszustwo, ale nic innego nie przyszło mi do głowy. W końcu prawdziwy blue diamond Parkera to też była farba a nie żaden cenny materiał.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 16:34 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 23:14
Posty: 1662
Lokalizacja: nad morzem
Kawał dobrej roboty.
Z podziękowaniem.
Konis.
zdrówka

_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. Mark Twain


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 16:45 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 11:56
Posty: 1367
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Ja też dziękuję pięknie - w końcu udało mi się objąć rozumem, o co chodzi z tymi "kamieniami"... ;)

Na "51" już długo choruję - i chyba teraz po lekturze zaczynam dodatkowo gorączkować lekko... :lol: :lol: :lol:

_________________
Trochę człowieka i technika się gubi...


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 20:16 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
AEROMETRIC

W 1946 roku Kenneth Parker doszedł do wniosku, że system Vacumatic jest zbyt skomplikowany i należałoby wprowadzić coś prostszego. Po niepowodzeniu z modelem Red Band zaczęto pracować nad innym systemem. Nowy system napełniana na pewno pozwoliły zwiększyć sprzedaż. Krótki był żywot także następnego modelu VS, z systemem button filler. Prace nad nowym systemem były trzymane w ścisłej tajemnicy, nie prowadzono nawet notatek o postępach prac. Pracowano nad systemem z dużym zbiornikiem i bez części ruchomych, które mogłyby ulegać zniszczeniu.
Przełom nastąpił w momencie, gdy John Dyson wynalazł przeźroczysty materiał nazwany Pli-glass, bardziej wytrzymały niż dotychczas stosowana guma. Zbiornik schowano do metalowej tulei a można go było naciskać poprzez specjalne okienko, za którym kryła się blaszka napierająca na zbiornik. Dyson określił wytrzymałość zbiornika na atrament na 30 lat. Pomylił się jednak, wytrzymują one ponad 50 lat, a niektóre są sprawne do dziś. Zmieniono także trochę kolektor i wydłużono element odprowadzający powietrze (breather tube).

Zdjęcie - zapożyczone z książki "Pen Repair, Second Edition" J.Marshall, L. Oldfield - przedstawia anatomię modelu Aerometric.
Obrazek

Nowe pióro pojawiło się na początku 1949 roku. Zmieniono barwę piór i teraz dostępne były: Black, Teal Blue, Plum, Navy Grey, Forest Green, Cocoa, Midnight Blue, i Burgundy.

Obrazek

Pióra miały tylko górny jevel. Pojawiły się w dwóch rozmiarach: standard i mniejszy demi-size. Skuwki występowały w pięciu modelach, od złotej, poprzez pozłacaną aż do stalowej. Jak widać zmienił się kształt klipsa i zniknął blue diamond.

Obrazek

Cena pióra wynosiła od 12,50$ do 60$.
Aby wypromować nowy model zdecydowano się na kampanię reklamową, która kosztowała prawie 750 000 dolarów i była najdroższą w historii Parkera.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 21:27 
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 15:04
Posty: 2282
Gdzie można kupić w super stanie? :) To model który kojarzy mi się z klasyką pióra :)


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 21:30 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 10 listopada 2010, 16:44
Posty: 1611
Lokalizacja: Grajewo
Tytuł użytkownika:: Kamil
Venilia napisał(a):
Gdzie można kupić w super stanie? :) To model który kojarzy mi się z klasyką pióra :)

No a gdzie... fpn,ebay,allegro,sklepy internetowe (vintage), od dziadka na starociach, może nawet wala się u Twojego sąsiada od 50 lat... 8-)

Na fpn fajny stan to jakieś 250$

_________________
"Gdy dobry czuje zawiść, przede wszystkim czuje wstyd
Że zdolny jest do takich małych uczuć, gorzej, gdy
Rodzi się w nim nienawiść do siebie,
a potem wylewa w agresji, nagle człowiek w lustrze to nie ty" Bisz


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 21:33 
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 15:04
Posty: 2282
Moi sąsiedzi nie maja nawet rodziców w tym wieku ;)
A w innych przypadkach nie ma pewności co do stanu...


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 21:38 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 10 listopada 2010, 16:44
Posty: 1611
Lokalizacja: Grajewo
Tytuł użytkownika:: Kamil
Jak to nie ma na fpn jest pełno rzetelnych sprzedawców piór.
Na ebayu można zwrócić.

_________________
"Gdy dobry czuje zawiść, przede wszystkim czuje wstyd
Że zdolny jest do takich małych uczuć, gorzej, gdy
Rodzi się w nim nienawiść do siebie,
a potem wylewa w agresji, nagle człowiek w lustrze to nie ty" Bisz


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 21:46 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
Tych piór wyprodukowano miliony, więc jest szansa trafić na dobry model, ale trzeba polować. Mnie najtaniej udało się kupić za 100 zł. Stan dość dobry. Rzadki model, jak na przykład w kolorze Cocoa, poszedł ostatnio za 600 zł na ebay'u.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 22:59 
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 11:34
Posty: 1143
Lokalizacja: Łódź
And napisał(a):
Rzadki model, jak na przykład w kolorze Cocoa, poszedł ostatnio za 600 zł na ebay'u.

MSZ Cocoa podobnie jak Buckskin wyglądają... tragicznie. Rozumiem, że są rzadkie i dlatego bywają nieprzeciętnie drogie, ale kolorek jest po prostu paskudny. Strach to wziąć do ręki ;)

_________________
Pozdrawiam,
alexalex


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 23:22 
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 15:04
Posty: 2282
Mam takie samo odczucie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 01:43 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 14:00
Posty: 1562
Lokalizacja: LDN
Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
alexalex napisał(a):
And napisał(a):
Rzadki model, jak na przykład w kolorze Cocoa, poszedł ostatnio za 600 zł na ebay'u.

MSZ Cocoa podobnie jak Buckskin wyglądają... tragicznie. Rozumiem, że są rzadkie i dlatego bywają nieprzeciętnie drogie, ale kolorek jest po prostu paskudny. Strach to wziąć do ręki ;)


Heheh! Buckskin i Cocoa mnie tez nigdy nie przypadly do gustu :D W P51 jesli chodzi o kolory, to podobaja mi sie India Black i Cedar Blue, moze jeszcze Teal Blue i Cordovan... i Yellowstone ;-)

_________________
Moderator-Widmo
Obrazek
Milch und Apfel zusammen?
Natürlich.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: wtorek, 9 sierpnia 2011, 19:46 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
OŁÓWKI MODELU 51

Produkowane były w dwóch rozmiarach: Full Size i Demi.
Powstało sześć grup ołówków:

Pierwszoroczniak:

Obrazek

Produkowany w takich samych kolorach, jak pióro. Zawierał mechanizm obrotowy, w którym poprzez pokręcenie skuwki wysuwał się grafit, a przekręcenie w przeciwną stronę grafit się chował.
Skuwka nie zawierała Blue Diamonda, miała taki sam imprint jak pióro.

Vacumatic:

Obrazek

Ten sam mechanizm co poprzednik. Klips jak w modelu Vacumatic.

Aerometric:

Pojawia się nowy mechanizm – repeater, w którym po naciśnięciu skuwki wzdłuż ołówka następuje wysunięcie grafitu. Niestety nie ma prostej możliwości chowania grafitu, można to zrobić poprzez przytrzymanie skuwki w pozycji dolnej i wepchnięciu grafitu palcem, bądź odwrócenie ołówka o 180 stopni, aby po naciśnięciu skuwki grafit przez siłę grawitacji sam się schował.
W tym modelu spotykamy cztery odmiany ołówków:

1.

Obrazek

Końcówka ozdobiona sześcioma wgłębieniami. Na samym dole LL, o którym szerzej piszę dalej.

2.
Produkcja angielska – jak widać mniejsza końcówka metalowa bez wgłębień.

Obrazek

3.

Obrazek

Produkowany jako komplet to tańszego modelu pióra 51 pod nazwą „Special”. Końcówka gładka, większa niż w modelu angielskim.

4.
Liquid Lead

Obrazek

Wyjątkowy model i nowy pomysł Parkera. Produkcję zaczęto w 1955 roku. Pomysłem było wyprodukowanie grafitu na bazie atramentu, czy jak kto woli ciekłego grafitu. Chodziło o to, aby grafit się nie łamał, tylko rozprowadzał po papierze i natychmiast zastygał. Reklamowano go jako „ołówek, który nie łamie się i zawsze jest naostrzony”.
Na ołówku pojawiły się litery LL oraz romb bardzo podobny do Blue Diamonda.
W pierwszym roku sprzedano 2 miliony tych ołówków. Jednak wycofano go z produkcji, gdyż nie do końca spełniał oczekiwania. Grafitu nie dawało się całkowicie wygumować, pozostawał ślad nie do usunięcia. Ostatnie LL pojawiły się na początku lat 60-tych. Obecnie nie można do nich zdobyć nowych wkładów. Mam szczęście, że mój egzemplarz posiada jeszcze trochę grafitu, ale na jak długo wystarczy, to nie mam pojęcia.

CDN


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2011, 13:34 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4623
Lokalizacja: Bytom
MODELE SPECJALNE

Poza klasycznym modelem 51 Parker wyprodukował także modele luksusowe: Presidential Deluxe, wykonane z 14 karatowego złota, oraz The Signet opisany jako wykonany z „1/10 14k gold-filled”. Pojawił się także Flighter wykonany całkowicie ze stali.

Presidential Deluxe

Obrazek

W 1950 na rynek trafił model 51 Special w cenie 10$, który posiadał polerowaną skuwkę i czarny plastikowy jewel. Pióro skierowane było do mniej zamożnego nabywcy. Stalówki do tego modelu wykonane były w całości ze stopu określanego mianem octanium. Dziś niektórzy kolekcjonerzy preferują je bardziej niż powszechne złote stalówki. Zmieniono także nieznacznie system napełniania, rezygnując z całkowitego ukrywania zbiornika. W 1957 roku Special został nazwany Standard a błyszczącą skuwkę zastąpiono wykończeniem matowym.

Obrazek

W 1955 roku, kiedy sprzedano już prawie 25 milionów modelu 51, Parker wprowadził inowację w produkcji stalówek. Zaczął stosować technologię, nad którą pracowano prawie pięć lat: elektro-polishing, czyli kąpiele w specjalnym roztworze z przepuszczoną elektrycznością. Proces ten likwidował mechaniczne niedoskonałości stalówki, przez co miały jeszcze bardziej gładkie wykończenie.
Kolejną zmianą było wprowadzenie kartridżu w roku 1958, w tym samym roku zmieniono także logo firmy.

Obrazek

W połowie lat 60-tych wprowadzono kolejne zmiany. Powstał model określany skrótem MK II. Skuwka przypominała skuwkę z modeli 61 a także pierścień (clutch ring) między sekcją a korpusem, znacznie cieńszy, bardziej przypominał ten z modelu 61 niż 51. Zakończenie pióra także nie było już takie opływowe, ale bardziej płaskie. Zmieniła się kolorystyka. Ten model można było zdobyć w barwach: Black, Rage Red, Dark Blue, Torquise Blue i Grey.

Obrazek

Obrazek


TYPOGRAFIA 51 (USA)

Mimo pozornego jednolitego wyglądu model 51 miał jednak sporo odmian. Ich rozróżnienie często nie jest łatwe. Postaram się podać podstawowe różnice, aby każdy mógł dokonać właściwej klasyfikacji.
Podsumowując amerykańską produkcję modelu 51 można wyróżnić cztery główne odmiany:

1.
Mark 1 typ 1
Gwint na sekcji, służący do zakręcania korpusu, wykonany był aż do pierścienia (clutch ring). Ochrona na zbiornik z atramentem wykonana była ze stali chromowanej lub polerowanego aluminium a zakończone były plastikową zatyczką. Napis informował o konieczności 6-krotnego naciśnięcia w celu napełnienia pióra (Press ribbed bar firmly 6 times).

Obrazek

2.
Mark 1 typ 2
Gwint na sekcji, służący do zakręcania korpusu, wykonany nie był aż do pierścienia (clutch ring) i posiadał ok. 1 mm niegwintowanego plastiku. Ochrona na zbiornik z atramentem wykonana była ze stali nierdzewnej a zakończone były plastikową zatyczką. Napis informował o konieczności 4-krotnego naciśnięcia w celu napełnienia pióra (Press ribbed bar firmly 4 times). Na końcu korpusu pióra znajdował się otwór.
W późniejszych modelach (po 1958 roku) zrezygnowano z plastikowej zatyczki i pojawiło się nowe logo. Niektóre korpusy mają otworki.

Obrazek

3.
Mark II
Pierścień (clutch ring) zmieniono na węższy. Znacznie węższa skuwka, zbliżona wyglądem do modelu 61, posiadająca plastikowy jewel.

Obrazek

4.
Mark III
Właściwie zmieniła się tylko skuwka. W tym modelu była jedynie metalowa z metalowym jewelem. W modelach wyższej klasy, chromowana skuwka z chromowanym jewelem a w złotych ze złotym jewelem.

Obrazek


W kolejnym poście opiszę typy modeli produkowanych w Anglii.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: sobota, 13 sierpnia 2011, 22:42 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 10 listopada 2010, 16:44
Posty: 1611
Lokalizacja: Grajewo
Tytuł użytkownika:: Kamil
Tutaj chyba najbogatsza wersja 51-ki.
http://cgi.ebay.pl/STUNNING-18K-GOLD-CASED-PARKER-51-FOUNTAIN-PEN-/220824779726?pt=UK_Home_Garden_PensPencils_WritingEquipment_SM&hash=item336a2ebbce

_________________
"Gdy dobry czuje zawiść, przede wszystkim czuje wstyd
Że zdolny jest do takich małych uczuć, gorzej, gdy
Rodzi się w nim nienawiść do siebie,
a potem wylewa w agresji, nagle człowiek w lustrze to nie ty" Bisz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo