Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 17:20 
Użytkownik

Witam, mam drobny problem, a nawet kilka, potrzebuje zatem waszej pomocy :)

Jakiś czas temu dostałem pióro wieczne Duke 96 Shine. Zalałem niebieskim zmywalnym atramentem za około 17zł, nie będę podawał nazwy aby niczego nie sugerować. Problem był taki, że atrament zasychał dość szybko, trzeba było ciągle pióro rozpisywać, a do tego miało tendencje do puszczania atramentu nie tam gdzie trzeba, np. gwint zrobił się niebieski. Przestałem pisać, a teraz chcę je znów uruchomić, czym radzicie je zalać?
Tutaj pojawia się drugi problem, pióra nie będę używał codziennie, do tego mam inne pióra, więc chciałbym też aby kolor był ciekawy/niecodzienny.

PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 17:31 
Użytkownik

Ja bym podejrzewał, że problem leży w piórze, a nie w atramencie. Przypuszczać by można, że pióro jest nieszczelne i/lub pęknięte, bo niby czemu miałoby zalewać gwint?

PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 17:42 
Użytkownik

To nie tyle, że zalewało gwint, po prostu jak dziś zacząłem je czyścić to znalazłem także tam atrament, i postanowiłem o tym napisać, bo może to ma jakieś znaczenie. Reklamować mogę, tylko nie chcę tego robić na podstawie jednego atramentu, szczególnie że najbardziej przeszkadzało właśnie zasychanie, i czasem wręcz nieodpowiednio szybkie podawanie atramentu podczas pisania choć super szybko nie piszę.

PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 18:00 
Użytkownik

Esper napisał(a):
czasem wręcz nieodpowiednio szybkie podawanie atramentu podczas pisania choć super szybko nie piszę

To jest kolejny dowód na to, że to wina pióra: ze względu na brak szczelności przepuszcza Ci za dużo atramentu do spływaka.

PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 21:49 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Rozumiem, że pióro za dużo nie pisało do tej pory? Jak stalówka trochę popracuje to minimalnie może się przepływ poprawić. Ale zasadniczo za kontrolę przepływu i jego "akuratność" odpowiada konstrukcja (i jakość/staranność) wykonania sekcji i potem spasowania stalówki ze spływakiem. Używając tego samego atramentu w różnych piórach zgadzam się, że sam atrament raczej nie jest winowajcą. Jak konstrukcja i materiały są dobre to (moje) pióra startują bez problemu po kilku/kilunastu dniach. Chyba, że np. potrząsane (przy przenoszeniu) pióro ma "zapowietrzony atrament" Tzn. bąbelki powietrza są w naboju/konwerterze i utrudniają swobodne spływania atramentu.
Więcej się nie wymądrzam bo się zaplączę. 8-) IMVHO gęstość atramentu ma pewne znaczenie ale raczej decyduje o komforcie pisania daną stalówką i nie powinna powodować, że pióro działa albo nie działa.

W starych instrukcjach Sheaffera (z lat 30 tych) zalecano przechowywać zalane pióro w pozycji pionowej. Być może po to, żeby na połączeniu stalówki ze spływakiem nie zasychał atrament?

Jak mocno dociskasz stalówkę pisząc i jaki jest jej rozmiar? Dla porządku: pióro nie było w międzyczasie przenoszone ani zostawione otwarte bez skuwki? Czy po napełnianiu "odsysałeś" od góry nadmiar atramentu który został pomiędzy spływakiem a stalówką?

Daj znać jakie działania i jaki skutek, bo to ciekawe. Kilka razy się zastanawiałem nad Duke-a zakupem.
Pzdr
Mac

PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 22:38 
Użytkownik

A więc to wygląda tak :) Pisać pisałem nim sporo, zajęcia na uczelni itp. Przez dłuższy czas, także coś tam popracowało, używałem naboi uzupełnianych strzykawką. Dziś je myłem i zalałem czerwonym parkerem, załapało od razu ale sporo atramentu dostało się pomiędzy stalówkę a spływak po bokach, nie mówiąc już o tym że wydaje mi się iż od razu pojawiła się kropka pod obudową stalówki, pisać pisało dobrze tylko, że potrafiło przestać pisać, gdy z parkerami mi się to nie zdarza. Rozmiar to F, i tutaj faktycznie, pisze cienko, nie zalewa nie pogrubia czy coś takiego, jedynie nieco drapie papier. A wcześniej gdy pisałem niebieskim to dochodziło też do brudzenia palców, podczas mycia sporo niebieskiego wypłynęło też z korpusu. O tym konkretnym piórze mogę jeszcze tylko napisać, że jest ciężkie :)

PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 22:48 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Opisywane problemy wynikają jak wspomniał Alex z wady pióra i co byś nie tankował to tak będzie. Proponuję zwrócić pióro do reklamacji.

PostNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 23:03 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Zawsze drapało czy jakiś upadek? Jak się szybko pisze w różnych kierunkach (np. po okręgu) to atrament "zdanża"? :)

Nadmiar atramentu na spływaku po napełnieniu z butelki można, a niektórzy mówią, że nawet koniecznie trzeba usuwać. Dotykając np. chusteczką do stalówki tam gdzie jest rozcięta. Ten nadmiar może się panoszyć po każdym fragmencie pióra, który się potem chowa w skuwce i brudzić ręce.

PostNapisane: środa, 17 listopada 2010, 13:34 
Użytkownik

Napełniam naboje, więc to nie stąd ten nadmiar a pojawia się tam od razu praktycznie. Tak drapało zawsze, drapało, czy też haczyło o papier, ciężko mi się wypowiedzieć jako laikowi, ale na pewno parkery suną po papierze przyjemniej. Po usunięciu nadmiaru znów tam napływa. Cóż idę szukać faktury i będę myślał co dalej :)

PostNapisane: sobota, 27 listopada 2010, 19:05 
Użytkownik

Esper napisał(a):
pióra nie będę używał codziennie
Oj, incydentalne pisanie, to nie jest 'Księciunia' mocna strona. Po tygodniowej przerwie, to moje "Cygaro" (podstawowe części ma pewnie jak Twoje) rozpisuję blisko minutę. A jak w konwerterze ma mniej niż 1/3-1/4 'paliwa' - trwa to jeszcze dłużej.

PostNapisane: sobota, 27 listopada 2010, 20:59 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: She!fear
MacKozinsky napisał(a):
W starych instrukcjach Sheaffera (z lat 30 tych) zalecano przechowywać zalane pióro w pozycji pionowej. Być może po to, żeby na połączeniu stalówki ze spływakiem nie zasychał atrament?

O! A masz może taką instrukcję "pod ręką" i mógłbyś wrzucić dla nas?

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: sobota, 27 listopada 2010, 21:47 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: miłośnik bimbru
Rok 1914
Obrazek

Obrazek

Rok 1922
Obrazek

Obrazek

Rok 1935
Obrazek

Obrazek

Vacuum-filler
Obrazek

Touchdown
Obrazek

Snorkel
Obrazek

Więcej tutaj:

http://www.penhero.com/PenGallery/Library/UserGuides.htm

PostNapisane: poniedziałek, 29 listopada 2010, 20:10 
Użytkownik

SUPERRRRRRRR

PostNapisane: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 09:07 
Użytkownik

Wtam :)
ja używam naboi z serii pelikan 4001 Brilliant black i jak włożyłem do jednego pióra ( kupionego w supermarkecie) ze stalówką M pisał na brązowo jak włożyłem nabój do nowo zakupionego pióra zenith omega pisze ładnym czarnym kolorem. Jestem początkującym pisarzem zentha mam dopiero od tygodnia a naboje pelikana kupowałem w ciemno czy macie może jakieś propozycje naboi z lepszym atramentem szukam czegoś mega czarnego a ten pelikan ma dość jasny odcień czerni (brilliant black) czekam na pomoc i pozdrawiam YARO!

PostNapisane: wtorek, 25 stycznia 2011, 22:20 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: She!fear
Zenith nie pomogę za bardzo, bo naboi używam... prawie wcale - wszystkie moje pióra (w 99,9% vintage) tankuję atramentami, a nawet jak mogę załadować któreś z nich nabojami (np. Watermana współczesnego) to i tak biorę buteleczkę z atramentem, strzykawkę i pusty nabój... :) Polecam Ci tę metodę za to - wtedy z czarnych atramentów... zainteresuj się Sheafferem Skrip :) Bardzo dobry atrament - powinieneś być zadowolony :)

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]